Säkra driften i vattenverket med effektiv klimatkontroll
Fukt och kondens är bland de största utmaningarna för vattenverk. Utan rätt inomhusklimat kan kondens orsaka korrosion på rör och känslig utrustning, vilket kan leda till kostsamma produktionsstörningar, ökat underhåll och, i värsta fall, driftstopp.
Risker med kondens i vattenverk
Kondens är ett vanligt problem i vattenverk, särskilt under de varmare sommarmånaderna. Då vattnet i rörledningarna ofta är kallare än den omgivande luften, finns det en risk att fukt bildas. Om det inte åtgärdas kan kondensen leda till:
- Korrosion och rost på rörledningar och känslig övervakningsutrustning, vilket kan orsaka produktionsstörningar och ökade underhållskostnader.
- Elektriska fel eller kortslutning, som stör driften och i värsta fall leder till att vattenverket måste stängas för reparation.
- Mögel- och bakterietillväxt, som kan försämra luftkvaliteten och skapa hälsorisker för personalen.
Sorptionsavfuktare – en effektiv och hållbar lösning
Att använda värmare för att torka kondens i vattenverk är ineffektivt, eftersom uppvärmning inte sänker daggpunkten. För att undvika kondensrelaterade problem är lösningen klimatkontroll. Sorptionsavfuktning är ett effektivt alternativ för att sänka daggpunkten och kontrollera luftfuktigheten.
Munters erbjuder energieffektiva och pålitliga avfuktningslösningar för alla typer av vattenverk och pumpstationer, från vår portabla ComDry, till större lösningar som ML-familjen. Våra avfuktningar anpassar effekten dynamiskt beroende på hur förutsättningarna i omgivande klimat förändras. De kommer att hålla en stabil luftfuktighet i lokalen, oavsett årstid och utomhusklimat.
Vill du veta mer? Hitta rätt klimatlösning för just er verksamhet på www.munters.com, eller kontakta Munters klimatexperter idag!