23948sdkhjf

Agtira och Greenfood sluter nytt avtal

Efter 2,5 år upphörde samarbetet mellan Agtira och Greenfood. Nu har de enats i en ny överenskommelse gällande Agtiras anläggning i Haninge.

I december sa Agtira och Greenfood upp samarbetsavtalet med avsikt att hitta nya lösningar. I början av året blev dessutom Agtira en del av Odlarlaget i syfte att stärka sin lönsamhet.

Nu har de båda parterna i samverkan med Odlarlaget enats om ett nytt avtal kring Agtiras anläggning i Haninge. Anläggningen ska i första hand förse Ica Maxi Haninge med gurka, men med det nya avtalet får Greenfood ta del av överskjutande volymer från anläggningen.

– Detta nya avtal är ett viktigt steg för att stärka vår roll inom hållbar grönsaksproduktion i Stockholmsregionen och ger oss möjligheten att hantera överskottsvolymer på ett strukturerat och effektivt sätt, kommenterar Erik Jonuks, vd för Agtira, i ett pressmeddelande.

Även Ted Stenshed, vd Greenfood Fresh Produce AB, ser fördelarna.

– Produkter som produceras på ett hållbart sätt, nära konsumenten, med minimal vattenförbrukning ligger helt i linje med det som Greenfood Fresh Produce står och verkar för, kommenterar han.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.074