23948sdkhjf

Nytt varumärke tar plats på okylda juicehyllan

Dryckestillverkaren Eckes-Granini, som saluför varumärkena Godmorgon och Brämhults, lanserar ett batteri av juice- och fruktdrycker under varumärket Granini på den svenska marknaden.

Enligt tillverkaren är Granini redan etablerat varumärke i ett flertal europeiska länder med juicer och fruktdrycker för de okylda dryckeshyllorna i butikerna. Nu satser de på Sverige med flera olika smaker.

– Med den starka varumärkeskännedom som redan finns i Sverige, är vi glada att nu presentera de högkvalitativa juice- och fruktdryckerna från Granini i den okylda sektionen. En favorit är tomatjuicen – en riktig klassiker som tidigare funnits på hyllorna i svenska butiker och som nu äntligen gör comeback, kommenterar Josefin Wirhed, Senior Brand Manager på Eckes-Granini, i ett pressmeddelande.

Dryckerna levereras i återvinningsbara pet-flaskor och är listade på Ica, Coop, Hemköp, Willys och City Gross.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.047