Polarbröds storägare Kjell Jonsson har avlidit
Hans bana inom bagarfamiljen Nilsson började när han gifte sig med Margareta 1967, och blev en viktig person i Polarbröds framgångshistoria.
Mellan åren 1982 och 2002 var han vd för bageriverksamheten. En period när Polarbröd gick från ett litet bageri i Norrbotten till en stor spelare i hela Sverige. Under denna tid kom även bagerierna i Bredbyn och Omne in som dotterbolag.
”Kjell Jonssons stora passion i yrkeslivet var att klura ut lösningar på tekniska problem. Många av lösningarna installerades i bagerierna och bidrog starkt till Polarbröds framgång genom att höja effektiviteten och kvaliteten i produktionen”, står det i pressmeddelandet.
Han var bland annat hedersledamot i Sveriges bagare & konditorer och idégivare samt hedersledamot av Tunnbrödsakademin.
År 2010 utsågs han och Margareta Jonsson till de senaste tjugofem årens mest framgångsrika företagare i Norrbotten.
Kjell Jonsson blev 82 år.